Sanatorium Ciechocinek


Dane adresowe

Ul. Lorentowicza 6
Ciechocinek
87-720

Dane kontaktowe

Tel. 54 283 60 98
e-mail: ciechocinek@oupis.pl
www.znpciechocinek.pl

O Ciechocinku

Ciechocinek – miasto i gmina w województwie kujawsko-pomorskim, leży na Kujawach, w powiecie aleksandrowskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa włocławskiego. Miasto położone jest w Kotlinie Toruńskiej, w szerokiej dolinie Wisły, na lewym brzegu rzeki.

Ciechocinek jest miastem o charakterze uzdrowiskowym. W mieście praktycznie nie ma przemysłu, znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Co roku przyjeżdża wielu kuracjuszy i turystów (52 tys. w 1980 r., 85 tys. w 1987 r.). Podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. Leczy się tutaj choroby narządów ruchu, reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, kobiece, układu oddechowego, nerwowego i krążenia. W tym celu stosuje się wiele zabiegów m.in. kąpiele solankowe, jodobromowe, siarkowe, zawijania borowinowe, balneoterapie (fizykoterapia, inhalacja, irygacja, klimatoterapia, kuracja pitna), gimnastykę i masaże.

W północnej części uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, założony w 1875 – 1876 roku w stylu krajobrazowym z licznymi gatunkami drzew i krzewów, (także egzotycznymi) jego projektantem i twórcą był Hipolit Cybulski. W parku rosną m.in. kłęk kanadyjski, korkowiec amurski, miłorząb dwuklapowy. Ciechocinek posiada również oryginalny rezerwat florystyczny – stanowisko słonorośli (m.in. soliród zielny, mlecznik nadmorski, aster solny) ujęte od 1962 roku w 1,88 ha rezerwatu Ciechocinek w pobliżu tężni III.

W okolicach Ciechocinka ze względu na potrzebę ochrony jego specyficznego mikroklimatu stworzono obszar chronionego krajobrazu Niziny Ciechocińskiej o powierzchni 36814 ha.

O nas

Sanatorium Uzdrowiskowe Związku Nauczycielstwa Polskiego istnieje od 1962 roku. Powstało głównie ze składek nauczycieli i od tego czasu stale się rozbudowuje.
Znajduje się w centrum Ciechocinka na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Lorentowicza.


Obecnie w skład Sanatorium wchodzą trzy obiekty połączone łącznikami:

 • Część „A” – oddana do użytku w 1962 roku.
 • Część „B” – oddana do użytku w latach 90-tych.
 • Część „C” – oddana do użytku w 2009 roku.
Posiadamy więc ponad 40 letnią tradycję w lecznictwie uzdrowiskowym i rehabilitacji, a 15 listopada 2006 r. zdobyliśmy certyfikat PN-EN ISO 9001:2001 oraz Codex Alimentarius na świadczenie usług w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego oraz żywienia zbiorowego.
Główne profile  leczenia to:

Układu krążenia:

 • choroby wieńcowe
 • stanów po przebytym zawale serca
 • nadciśnienia tętniczego w I i II okresie
 • miażdżycowego stwardnienia tętnic kończyn

Układu oddechowego:

 • przewlekłych nieżytów naczynioruchowych i zanikowych gardła, krtani i tchawicy
 • przewlekłego zapalenia trąbki słuchowej
 • nieżytów górnych dróg oddechowych

Ortopedyczno – urazowe:

 • stanów po złamaniach kości po wygojeniu
 • stanów po urazach stawów i aparatu więzadłowo – torebkowego ze znacznym ograniczeniem ruchu
 • blizn pourazowych kończyn

Układu nerwowego:

 • niedowładów wiotkich wywołanych urazami kręgosłupa i rdzenia kręgowego lub stanem zapalnym nerwów


 


Obsługa ciasteczek w serwisach ZNP